Historia Drugiej Armii Wojska Polskiego jest historią tragiczną. Zwykle opowiadana jest przez pryzmat jej dowódcy, generała Karola Świerczewskiego, który stał się symbolem współpracy z Armią Czerwoną i utrwalania władzy ludowej na terenie Polski. Tymczasem, jest to przede wszytkim historia dziesiątków tysięcy żołnierzy walczących i ginących w bitwach z okupantem niemieckim. Jedną z najważniejszych zasług tych żołnierzy jest wyzwolenie Poznania. W 2009 roku miasto pozbyło się pomnika Karola Świerczewskiego, będącego za razem upamiętnieniem czynu zbrojnego jego podkomendnych. Środowisko weteranów zostało pozbawione materialnego symbolu przypominającego o ich zasługach dla miasta.
Prezentowana relaizacja będąca efektem ogólnopolskiego konkursu na pomnik upamiętniający żołnierzy, skupia się na ich ofierze i bohaterstwie.
Głównym założeniem projektu pomnika jest użycie wizerunku żołnierzy podnoszących się do boju i nadanie mu nowoczesnej, dynamicznej formy. Jasna, betonowa ściana odcina się mocno na tle zieleni parku Cytadela, ukazując relief wykonany z blachy cortenowskiej. Trzech żołnierzy w pozie pełnej napięcia rozwiewa za sobą polską flagę.