RADA NAUKOWA FUNDACJI FORMY WSPÓLNE

Powołanie Rady

Rada Naukowa Fundacji Formy Wspólne została powołana dnia 23 września 2024 roku w Warszawie.


Skład Rady Naukowej:

Aleksandra Janus - przewodnicząca,
Ewa Domańska,
Łucja Koch,
Natalia Romik,
Raphael Utz. 


Rola Rady Naukowej

Rada doradcza będzie miała realny wpływ na działalność, profil i kierunki rozwoju fundacji. Zależy nam, aby podczas spotkań służących wypracowaniu najlepszych rozwiązań powstających projektów, każda z osób członkowskich, wykorzystując doświadczenia i umiejętności pochodzące z właściwych im pól aktywności pobudzała dyskusję, swobodną wymianę opinii i krytykę. Liczymy, że członkinie i członkowie rady wesprą fundację w zwiększaniu jakości i skuteczności działania, oraz wzmocnią jej pozycję w środowiskach, które reprezentują.

Biogramy członków/członkiń Rady:

Aleksandra Janus– doktorka antropologii, prezeska Fundacji Zapomniane, współtwórczyni „Engaged Memory Consortium”, kuratorka programu „Exercising modernity”. Jest współpracowniczką Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci UJ, członkinią rady serii
wydawniczej Wystawianie Teorii (Uniwersytet Jagielloński / Columbia University Press) i globalnej sieci oraz projektu „Thinking Through The Museum”. W swojej pracy akademickiej i twórczej zajmuje się badaniem kultur pamięci, strategii upamiętniania oraz procesów instytucjonalizacji dyskursów na temat przeszłości, a także interwencjami we współczesne krajobrazy pamięci. Współpracowała z dr Natalią Romik przy projekcie badawczym, którego rezultatem była wystawa ;Kryjówki. Architektura przetrwania; prezentowania w 2022 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki i TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie. Jest współautorką i współredaktorką dwutomowej publikacji "Nie-miejsca pamięci; (2021), a także członkinią i współzałożycielką grupy Muzea dla Klimatu oraz kolektywu Kultura dla Klimatu.

Ewa Domańska – profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w tamtejszym Instytucie Historii; od 2002 visiting associate professor w Department of Anthropology Uniwersytetu Stanforda. Zajmuje się współczesną teorią i historią historiografii oraz porównawczą teorią nauk humanistycznych. Autorka i redaktorka kilkunastu książek, w tym ostatnio Teoria wiedzy o przeszłości na tle współczesnej humanistyki (2010), Historia egzystencjalna (2012), Historia – dziś (red. z R. Stobieckim i T. Wiśliczem, 2014).

Łucja Koch - zastępczyni Dyrektora ds. Edukacji i Sprzedaży oraz Kierowniczka Działu Programów Strategicznych Muzeum POLIN
Związana z Muzeum POLIN od 2009 roku. Od 2020 roku jako pełnomocniczka dyrektora odpowiadała m.in. za opracowanie i wdrożenie strategii muzeum na lata 2021-2025 oraz Pion Edukacji i Sprzedaży. Od 2018 kierowała przygotowaniem, a następnie realizacją projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe", grantu z Funduszy EOG finansującego znaczną część programu muzeum. W latach 2013-2017 odpowiadała za pierwszą edycję tego projektu, która zdobyła nagrodę UE dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra 2017.W latach 2013-2022 kierowała też Działem Edukacji, od roku 2023 – Programów Strategicznych.
Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW i Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w SGH. Od 2013 do 2020 roku w zarządzie Stowarzyszenia Europejskich Muzeów Żydowskich. Ekspertka w projektach edukacji o Zagładzie i antysemityzmie prowadzonych przez OBWE/ODHIR, UNESCO i Radę Europy. Członkini polskiej delegacji przy Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

Natalia Romik absolwentka politologii, praktyczka architektury, projektantka, artystka. W 2018 rokuotrzymała tytuł doktora w Bartlett School of Architecture na UCL za rozprawę Post-żydowska architektura pamięci w byłych wschodnioeuropejskich sztetlach. Łączy badania akademickie z metodami sztuki współczesnej i architektury. Romik otrzymała liczne granty, w tym London Arts and Humanities Partnership, GEOP, Gerda Henkel Stiftung. W latach 2007-2014 współpracowała ze studiem Nizio Design i była konsultantką m.in. projektu wystawy głównej Muzeum POLIN, współautorką rewitalizacji synagogi w Chmielniku. Romik jest członkinią kolektywu architektonicznego SENNA, odpowiedzialnego za projekty m.in. wystawy w Muzeum Żydów Górnośląskich w Gliwicach oraz wystawy stałej na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie w Warszawie Beit Almin - Wieczny;. W 2018 roku współkuratorowała wystawę Obcy w Domu. Wokół Marca 1968 i w 2024 (po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata; (Muzeum Żydów Polskich POLIN). Autorka projektów i instalacji artystycznych m.in.: „Predator”, „Nomadyczne Archiwum Sztetla”, „Otwarte Studio Antyfaszystowskie” (Galeria Labirynt w Lublinie), The Dream-Cacher” Mobilna Sauna (Making the City”, Copenhagen), JAD (CCA Kronika), czy X² Plagues (The Passau European Weeks Festival 2024). Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich. Stypendystka (badania podoktorskie) Fondation pour la Mémoire de la Shoah. Jej badania nad Zagładą zakończyły się wystawą „Kryjówki. Architektura przetrwania”, prezentowaną w 2022 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej Trafo w Szczecinie oraz w 2024 w Muzeum Żydowskim w Frankfurcie. W 2022 roku otrzymała nagrodę Dan David Prize.

Raphael Utz - doktor historii (Uniwersytet w Heidelbergu), współkierownik projektu i badacz w projekcie „Learning from the Holocaust? Social Initiatives and State Education Policy in East and West Germany” (DFG-Project 540067469) na Uniwersytecie w Jenie. 2021-2023 Kierownik grupy projektowej ds. utworzenia centrum dokumentacji historii Europy pod okupacją niemiecką w Deutsches Historisches Museum w Berlinie; 2010-2021 Dyrektor zarządzający, Imre Kertész Kolleg Jena. Studiował historię w Heidelbergu i Oksfordzie, praca doktorska na temat nacjonalizmu i polityki zagranicznej w przedrewolucyjnej Rosji.